Slovensko poslalo počas druhej svetovej vojny na smrť do koncentračných táborov približne 70 000 svojich občanov a občianok. Ďalší a ďalšie sa stali obeťami antisemitizmu, útokov a krátko po vojne i pogromov. Takto zomreli aj významný architekt Friedrich Weinwurm, lekár Ferdinand Karvaš, protifašistická bojovníčka Chaviva Reiková a mnohí a mnohé ďalšie. Nedovoľme aby vyhaslo svedectvo týchto nevinných obetí, ktoré zažili krutosť druhej svetovej vojny a vytvorme spolu niečo, čo zanechá skutočnú stopu.  Ponor sa na chvíľku do príbehov obetí a skús nájsť odpoveď na dôležitú otázku: Koho sme stratili?

Súťaž pre študentov

Veríme, že zhmotnené príbehy obyčajných ľudí, ktorých životy boli tragicky ovplyvnené Holokaustom, nám dajú príležitosť vzdať hold ich pamiatke a zabezpečiť, aby sa ich príbehy navždy zapísali do nášho kolektívneho povedomia.

Si pripravený vydať sa na cestu, ktorá ťa donúti premýšľať? Ak áno, nechaj sa viesť svojou kreativitou a hlavne empatiou, aby sme si aj vďaka tebe uctili obete, podelili sa o ich príbehy a vytvorili tak miesto, kde sa na ich životy nezabudne. Priprav sa nájsť odpovede na to, koho sme stratili.

Ako sa môžeš zapojiť

Napíš blog, natoč video, urob fotografie, vytvor umelecké dielo, navrhni 3D model alebo príď s akýmkoľvek iným fantastickým nápadom, ktorý nám všetkým pripomenie, koho sme stratili. Je len na tebe akú formu si zvolíš.

Aké stavby by architekt Weinwurm ešte postavil, ak by nezomrel počas Holokaustu? Koľko ľudských životov by Doktor Ferdinand Karvaš zachránil, ak by ho nepopravili?

Podeľ sa o svoje dielo na svojom profile na sociálnych sieťach (Instagram, TikTok alebo Facebook), použi hashtag #kohosmestratili, označ nás a pošli link mailom na info@ludskeprava.sk. Týmto spôsobom sa oficiálne zapojíš do súťažnej aktivity a budeš mať šancu získať úžasné ceny!

Na čo nesmieš zabudnúť

Tvoj príspevok musí odpovedať na dôležitú otázku “Koho sme stratili?”. Výber osoby, ktorej život by nemal byť zabudnutý, je na tebe. Môže to byť niekto slávny, ale rovnako aj niekto úplne neznámy, koho si vyberieš lebo žil/a v rovnakom meste ako ty alebo navštevoval/a rovnakú školu. Možno to bude niekto, koho poznali tvoji starí alebo prastarí rodičia. Samozrejme môžeš spracovať aj príbeh tých, ktorí museli zo Slovenska kvôli Holokaustu a antisemitizmu odísť (pred vojnou alebo po nej), pretože aj týchto ľudí sme stratili.

Kto môže získať cenu?

Najkvalitnejšie práce vyberie nie len odborná porota ale aj tvoje publikum. 3 odborná porota a 3 na základe záujmu, ktorý diela vzbudia online. Výhercovia a výherkyne si môžu sami vybrať svoju cenu z našej ponuky!

1. miesto
iphone, elektrická kolobežka, herná konzola

2. miesto
tablet, bezdrôtové slúchadlá, smart hodinky

3. miesto
poukážka na nákup topánok a oblečenia za 100€

Skôr ako začneš...

... venuj trochu času prehliadke našej webovej stránky. Nájdeš tam neuveriteľné príbehy ľudí, ktorí prežili hrôzy tohto neľudského režimu. Ak by si sa rád zapojil/la, no nevieš sa rozhodnúť, osud ktorej osoby spracovať, tak si môžeš najprv overiť, či sa aj v tvojom okolí (obec, okres) arizovalo. Odkaz na online vyhľadávanie v databáze Ústavu pamäti národa (ÚPN) nájdeš v spodnej časti stránky Arizácie.

Ak nevieš čo bola arizácia, tak to sa na našom webe samozrejme dozvieš tiež. Víťazov vyberie ako publikum (tri najpopulárnejšie príspevky), tak aj odborná porota (3 najkvalitnešie práce). No a cenu si môžu víťazi a víťazky vybrať sami/é z našej ponuky.

A na čo ešte
nesmiem zabudnúť?
Náš "checklist"

[   ]
Nezabudni svoj príspevok zdieľať verejne (nielen pre priateľov),  víťazov/ky totiž, ako píšeme vyššie, neurčí len odborná porota, ale aj úspech na sociálnych sieťach, skús teda pripraviť niečo, čo zaujme aj iných

[   ]
Musíš spĺňať vekový limit, a teda mať 14 -19 rokov

[   ]
Tvoj príspevok musí byť verejný, aby sme sa k nemu dostali a musíš použiť hashtag #kohosmestratili a označiť IĽP

[   ]
Musíš byť občanom/kou SR alebo tu mať pobyt a navštevovať školu.

[   ]
A všetko musíš stihnúť do 9.4.2024


Samozrejme nebudeme akceptovať žiadne urážlivé, ani vulgárne diela (ak by si mal/a pochybnosti a chceš/chcela by si skúsiť niečo originálne, napíš nám vopred na info@ludskeprava.sk, radi ti poradíme).